Mark Zuckerberg’in Yeni ”Oyuncağı” OCULUS GO by evdeco.com

  Dünyanın Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) konularını bu kadar konuştuğu bir dönemde Facebook şirketinin yeni ürünler piyasaya sürüyor olması,rekabetin/pastanın ne denli büyük olduğunu hepimize en açık haliyle anlatıyor.
2014 yılında Facebook şirketinin Oculus şirketini 2 milyar dolar gibi ciddi bir rakama almasıyla başlayan süreç,geçtiğimiz çarşamba günü  Zuckerberg’in Oculus Go’yu California’nın San Jose şehrinde yatırımcılarla paylaşmasıyla beraber ‘kartlar yeniden tekrar karıldı’diyebiliriz.
Ayrıca,Facebook ‘un bu ilk satın alması olmadığını,daha önce 2012 yılında 1 milyar dolara instagram‘ı,2014 yılında da Whats app’ı 19 milyar dolar gibi astronomik bir rakama satın aldığı bilgisini de not etmeden geçmeyelim.
2018 yılının başında 199$ fiyatla (ABD’de)piyasa sürmeyi tasarladığı Oculus Go’nun piyasa değeri mutlaka olacaktır-facebook piyasa değeri 365 milyar dolar iken- ama iphone telefon almak için gece battaniyeyle sıra bekleyenlerden değilseniz sizin hayatınıza çok şey katmayacaktır.Adından anlaşıldığı gibi herşey Sanal Gerçek! (Virtual Reality)
Geçen sene tanıtımını yaptığı Oculus Rift versiyonunu 400 bin kullanıcı ile buluşturan firma,Oculus Go için 1 milyon kullanıcıyı hedeflediğini açıkladı.

                                                            David Paul Morris | Bloomberg | Getty Images

Dışarıdan bilgisayar veya mobil bağlantıya gerek duymadan çalışan cihazın özellikleri arasında,okyanusun derinliklerinde oluverebildiğiniz gibi aynı zamanda da uzay geminizle Mars’a yolculuk yapabilir,arkadaşlarınızla kağıt oynayabilir-cihaza henüz okey’in yüklendiğini zannetmiyorum-veya eskrim yapabilirsiniz..
Elbette ki bu seçenekler cihazın ana belleğine yapılan yüklemelerle arttırılabilir.

Facebook‘un instagram’ı 30 milyon kullanıcıyla satın alarak 800 milyona,whats app’ı 450 milyon kullanıcı sayısından 1.3 milyar kullanıcıya çıkardığını düşünürsek,ilerleyen zaman içerisinde kavganın ne denli büyük olacağını şimdiden kestirebiliriz.

Benim gibi 80’li yıllarda çocukluk yaşamış olanlar iyi bilir,Sony firmasının piyasaya sürdüğü ‘Walkmen’ile hepimizin dünyaları değişmişti.Vay be!dediğimiz çok olmuştu.Kaldı ki,altı üstü pille çalışan bir el boyutunda kaset evdec.com pic.çalardı! Başka hiç bir özelliği olmadığı halde o teknoloji o günün şartlarında ‘hayranlıkla’ bakılacak seviyedeydi. Aslına bakılırsa,30 yıl önce üretilen bir walkmen ile bugün üretilen Oculus Go nun arasında teknolojinin haricinde hiçbir farklı özelliği yok.İkisi de sonuçta ticari bir emtia olmaktan öte hiçbir şey ifade etmiyor.

Hatırlarsınız,Avatar filmi gösterime girdiğinde nasıl da zihin dünyamızı karıştırmıştı! Aslında Sanal Gerçeklik(Virtual Reality) tam da bu filmde anlatılmaya çalışılmıştı.Gerçek dünyada varolmayan bir sanal alemde verilen kavgayı anlatan bu film,bir anlamda Matrix filminin de çocuğu sayılabilir.

Sözümüzü sonlandırırken;

Oculus Go’nun ticari bir ürün olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak,eğlenceli vakit geçirmek isteyen insanlar için oldukça ilginç temalara sahip olduğunu belirtmemiz gerekir.

Piyasada zaten Samsung,LG gibi firmaların ürettiği emsallerinin de olduğunu hatırlatır,bu ürüne sahip olmayı düşünenlere şimdiden keyifli dakikalar geçirmelerini dileriz.

Kalın Sağlıcakla..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s